Policja w pa
Fot. KPP Stargard

O przemocy, hejcie, i nie tylko

Policjanci Zespołu ds. Nieletnich i Patologii stargardzkiej komendy prowadzą spotkania profilaktyczne z uczniami szkół podstawowych i średnich. Wczoraj rozmawiali z młodzieżą Zespołu Szkół nr 1 o odpowiedzialności karnej nieletnich.

Podczas spotkania policjanci rozmawiali z młodymi ludźmi na temat rodzajów przemocy stosowanej względem rówieśników, mowie nienawiści i hejcie.

Każdy młody człowiek powinien wiedzieć, że agresja i przemoc są przestępstwem na czyjeś dobra osobiste i można ponieść za to konsekwencje.

asp. Justyna Siwarska, KPP Stargard

To nie pierwsza taka wizyta policji w ZS 1.

– Niejednokrotnie młodzi ludzie popełniają czyny karalne nie mając świadomości, że zdarzenia w których biorą udział, noszą znamiona przestępstwa lub wykroczenia. Nie zdają sobie sprawy z konsekwencji prawnych w przypadku popełnienia czynu karalnego – mówi asp. Justyna Siwarska z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie.Spotkanie z uczniami było okazją, aby porozmawiać na tematy związane z odpowiedzialnością prawną osób nieletnich i uświadomić młodym ludziom, jak łatwo popaść w konflikt z prawem. Policjanci przypomnieli młodzieży, jakie mają obowiązki i prawa. Tłumaczyli, jak zachować się w sytuacjach niebezpiecznych, w których zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie oraz, gdzie szukać pomocy. Policjanci zwrócili uwagę na problem demoralizacji. Uczulali młodzież na konsekwencje spożywania alkoholu, narkotyków. Przypominali, że sięganie po tego typu nielegalne środki wiąże się nie tylko z konsekwencjami prawnymi, ale i poważnym ryzykiem dla zdrowia i życia. Opowiedzieli, jakie są procedury postępowania w przypadku ujawnienia u ucznia substancji, która w konsekwencji może okazać się narkotykiem lub dopalaczem.