Spójnia Stargard przed play off
Fot. Grzegorz Drążek

PGE Spójnia Stargard broni miejsca w ósemce. Zbliża się decydująca rozgrywka

Na trzy kolejki spotkań przed zakończeniem rundy zasadniczej w ekstraklasie koszykarzy PGE Spójnia Stargard zajmuje siódme miejsce. Gonią ją jednak dwa zespoły, a w play off zagra osiem drużyn.

O osiem miejsc w play off walczy dziewięć zespołów. Trwa rywalizacja o udział w decydującej fazie rozgrywek, ale i o podział miejsc przed play off, co ma znaczenie, bo im wyższa pozycja tym dłużej gwarantowana jest przewaga swojego parkietu.

Na dziś sytuacja wygląda tak, że na samej górze tabeli są kluby z Wrocławia i Szczecina, które mają po 20 zwycięstw. Za nimi są zespoły z Ostrowa Wielkopolskiego i Warszawy, które mają po 18 wygranych. Piąte miejsce zajmuje drużyna Sopotu, która ma 17 zwycięstw. Szóste i siódme miejsca zajmują kluby z Zielonej Góry i Stargardu, które mają po 16 wygranych. Ósme i dziewiąte pozycje zajmują zespoły z Włocławka i Słupska, które mają po 15 zwycięstw.

Emocjonująco zapowiada się rywalizacja pomiędzy klubami z Zielonej Góry, Stargardu, Włocławka i Słupska. Niemal na pewno ktoś z tej czwórki zakończy rundę zasadniczą na dziewiątym miejscu i nie zagra w play off. Jest też możliwy scenariusz, że to klub z Sopotu znajdzie się na dziewiątej pozycji, ale na dzisiaj jest on mało realny. W związku z tym w naszej analizie weźmiemy pod uwagę sytuację czterech klubów.

Z kim zagrają:

  • Enea Zastal BC Zielona Góra: Sokół Łańcut (wyjazd), Śląsk Wrocław (dom), Legia Warszawa (wyjazd).
  • PGE Spójnia Stargard: MKS Dąbrowa Górnicza (dom), Sokół Łańcut (wyjazd), Start Lublin (dom).
  • Anwil Włocławek: Trefl Sopot (wyjazd), Arka Gdynia (dom), Stal Ostrów Wielkopolski (dom).
  • Grupa Sierleccy Czarni Słupsk: Astoria Bydgoszcz (dom), GTK Gliwice (wyjazd), Trefl Sopot (dom).

Na papierze najwygodniejszych rywali wydaje się mieć PGE Spójnia Stargard. Jednak to, co na papierze nie musi mieć odzwierciedlenia na boisku. Klub z Dąbrowy Górniczej wczoraj ograł na wyjeździe lidera tabeli. Sokół na pewno będzie chciał bardzo zrewanżować się stargardzkiej drużynie za bolesną porażkę w Stargardzie różnicą 33 punktów. Natomiast Start być może do ostatniego meczu będzie bił się o utrzymanie. PGE Spójnię czekają więc trudne mecze.

Rywale stargardzkiego klubu w walce o play off łatwiej mieć nie będą. Zastal rozegra dwa mecze z drużynami walczącymi o jak najlepsze rozstwaienie w play off. Anwil już w najbliższym spotkaniu czeka pojedynek z Treflem, który na 100 procent nie może jeszcze być pewny miejsca w ósemce, a później zagra z Arką, która wygrała trzy ostatnie spotkania, w tym ze Śląskiem i Stalą. Natomiast Czarni zagrają jeszcze z dwoma klubami walczącymi o utrzymanie.

To wszystko sprawia, że nic nie jest jeszcze pewne, jeśli chodzi o to, kto z tej grupy znajdzie się poza ósemką i nie zagra w play off. Pewne jest to, że bardzo ważny dla PGE Spójni będzie najbliższy mecz. Spotkanie przeciwko MKS rozegra 21 kwietnia w Stargardzie. Początek meczu w hali OSiR o godzinie 17.30. My jesteśmy optymistami. Uważamy, że stargardzki zespół wygra ten mecz i że zagra w tym sezonie w play off.