ZSBT rozjazd kolejowy
Fot. Józef Dudek, ZSBT Stargard

Stargardzka budowlanka dostała od PLK kompletny rozjazd kolejowy

Niewykorzystywany sprzęt i elementy linii kolejowych będą pomocą edukacyjną dla uczniów ZSBT Stargard. Zarządca infrastruktury od lat wspiera instytucje i organizacje angażujące się w ochronę dziedzictwa techniki kolejowej. Darowizny od PLK SA to wsparcie szkół, tradycji i kolejowych atrakcji.

Nieużywane elementy infrastruktury zyskują nowe zastosowanie. Dzięki wsparciu zarządcy infrastruktury możliwe jest prowadzenie rekreacyjnych przejazdów wąskotorówką. Niewykorzystywany sprzęt i urządzenia są także atrakcją wielu ekspozycji i źródło informacji o historii kolei. Darowizny od PLK SA to także wsparcie dla szkół. Pozwalają uczniom kolejowych kierunków lepiej przygotować do zawodu.

Do Towarzystwa Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej trafiły kolejne niewykorzystywane już przez PLK SA materiały nawierzchni kolejowej (m.in. śruby, nakrętki, wkręty) o wartości ponad 157 tys. zł. Towarzystwo jest zarządcą infrastruktury i przewoźnikiem na zabytkowej, powstałej w 1898 r., linii kolei wąskotorowej Koszalin – Rosnowo – Bobolice. Rocznie pociągi Towarzystwa przewożą około 17 tyś pasażerów. Przekazane przez PLK SA elementy pozwolą na przeprowadzenie remontu torów na szlaku Manowo – Rosnowo. Szyny na tym odcinku pochodzą w większości jeszcze z XIX w. Wykonanie prac, planowanych na październik/listopad br. zapewni Towarzystwu utrzymanie sprawnych przejazdów kolejką.

Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych otrzymało 3 napędy wraz z mocowaniami i prętami kontrolnymi, które zostały zamontowane na Żuławskiej Kolei Dojazdowej w miejscowości Rybina. Łączna wartość darowizny to ok. 35 tys. zł. W 2023 r. Żuławska Kolej Dojazdowa, której Towarzystwo jest operatorem, a Powiat Nowodworski właścicielem przewiozła niespełna 93 tys. pasażerów. Zmiany w częstotliwości ruchu pociągów w 2023 roku, przełożyły się na blisko 120 dni kursowania w ciągu roku.

Kolej na historię i edukację

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przyjazny Transport otrzymało darowiznę, która posłuży tworzonej ekspozycji w Muzeum Kolejnictwa w Czeremsze. Dzięki pozyskanym elementom (m.in. semafor dwuramienny, szafa zasilająca, naprężacz) ekspozycja zewnętrzna muzeum szczegółowo pokaże technikę kolejową. Pozostałe m.in. elementy blokady stacyjnej czy dźwignie sygnałowe wzbogacą ekspozycje wewnętrzną muzeum. Materiały zostały pozyskane w ramach prac na linii kolejowej nr 31 na odcinku granicy województwa – Czeremcha – Hajnówka. Wartość przekazanej darowizny to ok 1900zł.

Zespół Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie otrzymał od PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. element pochodzący z przebudowy linii 351 Stacja Stargard w ramach prac inwestycyjnych o łącznej wartości 24 tys. zł. Darowizna w postaci kompletnego rozjazdu kolejowego wzbogaci szkolne zasoby dydaktyczne i pomoże uczniom w przygotowaniu do zawodu.

Rozjazd to (za Wikipedią) konstrukcja z szyn umożliwiająca przejazd pojazdów szynowych z toru zasadniczego na tor zwrotny (odgałęźny) lub odwrotnie, z określoną prędkością bez konieczności przerwania jazdy.

W ostatnich latach PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały ponad 120 razy darowizny instytucjom, które promują i dbają o historię kolei. W 2023 wysłużony sprzęt kolejowy został przekazany również szkołom m.in. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, Zespołowi Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie oraz Zespołowi Budowlano-Technicznemu w Stargardzie.

Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

oprac. (ech)

Bardzo dziękujemy ZSBT Stargard za udostępnienie zdjęć opisanej darowizny od PLK. Ich autorem jest Józef Dudek, nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSBT. Uczy przedmiotów związanych z koleją i wiele lat pracował w tym zawodzie, jak informuje Anna Pietrusewicz z ZSBT. 🙂