droga pod Reptowem
Na budowie drogi Reptowo - Morzyczyn, Fot. Krzysztof Żyto, Stowarzyszenie "Kobylanka gminą dla swoich mieszkańców"

Stargardzka prokuratura wyjaśnia sprawę szczątków odkrytych na budowie drogi

Śledczy będą sprawdzać czy doszło do znieważenia zwłok. Odkopany przypadkowo pod Reptowem (gmina Kobylanka, powiat stargardzki, województwo zachodniopomorskie) ludzki szkielet poddany zostanie badaniom w szczecińskim Zakładzie Medycyny Sądowej.

Przed 3 dniami Stargard.News informował o makabrycznym znalezisku na budowie drogi Reptowo – Morzyczyn. W środę przed Bożym Ciałem, 7 czerwca br., operator koparki poszerzając budowaną drogę natrafił w ziemi na ludzką czaszkę. W skarpie, na głębokości około metra, leżał cały ludzki szkielet. Bardzo wstępnie określono, że nie są to szczątki powojenne lecz pochodzące z późniejszego okresu. Tę hipotezę muszą jednak zweryfikować specjalistyczne badania.

Wiadomość o strasznym odkryciu zelektryzowała odbiorców naszego portalu. Trafiła także do wielu rodzin z kraju, które wciąż czekają na rozwiązanie spraw swoich zaginionych bliskich. Taką osobą jest też stargardzianka, która już od ponad 18 lat czeka na wyjaśnienie, co stało się z jej wówczas 32-letnią córką Joanną, która zaginęła bez śladu. Jak nam dziś powiedziała, nikomu nie życzy, by znalazł się w takiej sytuacji jak ona i musiał to samo przeżywać. Pani Maria będzie czekać na ustalenia, dotyczące odkrytych w naszym regionie szczątków.

Sprawa, jak informowaliśmy w piątek, od razu trafiła do prokuratury. Dziś otrzymaliśmy stamtąd informacje.

Prokuratura Rejonowa w Stargardzie nadzoruje postępowanie w związku z podejrzeniem zaistnienia przestępstwa znieważenia zwłok, to jest z artykułu 262 kodeksu karnego – informuje dziś Stargard.News prokurator Joanna Biranowska-Sochalska z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Kodeks karny

Pracownicy jednego ze stargardzkich zakładów pogrzebowych zabrali szkielet z miejsca odkrycia go i przetransportowali do Szczecina, gdzie pod egidą Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego działa Zakład Medycyny Sądowej.

– Zostało wydane przez prokuratora postanowienie w przedmiocie powołania biegłych z zakresu medycyny sądowej PUM w Szczecinie, w celu przeprowadzenia badania odnalezionych szczątków – mówi prokurator Joanna Biranowska-Sochalska. – Podstawową kwestią będzie potwierdzić lub ewentualnie wykluczyć czy są to szczątki ludzkie i jeżeli będzie możliwe znaleźć odpowiedzi na bardziej szczegółowe pytania, mające związek ze sprawą. Będzie to jeden z kluczowych dowodów.

Do sprawy będziemy wracać.