Pokaz koni policyjnych
Fot. Jan Balewski

Co za widok! Ogień i dym! Pokaz umiejętności koni policyjnych z KWP Szczecin na Agro Pomeranii. Fotoreportaż Jana Balewskiego

Jedną z atrakcji drugiego dnia XXXIV Barzkowickich Targów Rolnych Agro Pomerania 2022 był widowiskowy pokaz koni policyjnych, który rozpoczął się przed południem na parkurze.

Zaprezentowali się funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Sekcja Konna Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie powstała 20 lat temu, 15 sierpnia 2002 roku. Obecnie pełnią w niej służbę 4 konie oraz 6 policjantów. Patrol konny jest bardzo wszechstronny, jego służba nie ogranicza się tylko do terenów zielonych. Patrole konne SK WP KWP obejmują teren całego województwa zachodniopomorskiego.

Skuteczność patroli konnych podczas zabezpieczenia imprez masowych powoduje, że policjanci jeźdźcy z końmi kierowani są do służby również poza granice województwa zachodniopomorskiego, np. do zabezpieczenia EURO 2012 w Poznaniu, festiwalu Pol’and’Rock. W okresie wakacyjnym patrole konne kierowane są do służby w miejscowościach nadmorskich, od Świnoujścia do Darłowa.

Koń jest niezastąpiony w trudno dostępnym terenie, dlatego patrol konny może zostać skierowany do udziału w akcjach poszukiwawczych osób zaginionych czy groźnych przestępców.

Przygotowanie i wyszkolenie konia, zanim wyruszy w swój pierwszy patrol, trwa minimum rok. Cały kurs kończy się testem sprawności użytkowej konia w celu wydania atestu pierwszego stopnia.

Szkolenie kandydata na jeźdźca trwa minimum 3 miesiące. Egzamin dla jeźdźca składa się z trzech części – jeden egzamin teoretyczny i dwa praktyczne. Egzamin przeprowadza komisja, w skład której wchodzą: koordynator, lekarz weterynarii, policyjny instruktor jeździectwa, kierownik komórki konnej policji.

INFORMACJE: KWP SZCZECIN, oprac. (ech)

Piszemy o Agro Pomeranii 2022: