Pogrzeb Ewy Graczyk
Fot. Tomek/12BZ

Ostatnie pożegnanie Ewy Graczyk, która służyła w „białych koszarach” w Stargardzie. 12 BZ: Pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci

Dziś, w środę 18 października 2023 roku, podczas uroczystości żałobnych z wojskową asystą honorową, żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej pożegnali śp. st. szer. Ewę Graczyk. 36-letnia stargardzianka zmarła 10 października 2023 roku, w wyniku wypadku drogowego na służbie w Wojskowym Zgrupowaniu Zadaniowym Podlasie.

Pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci… Spoczywaj w pokoju. – żegnali dziś żołnierze 12 BZ wojskową ratowniczkę medyczną st. szer. Ewę Graczyk na cmentarzu w stargardzkim Giżynku.

Pisaliśmy o tragicznym wypadku wojskowej karetki, w którym zginęła zaledwie 36-letnia stargardzianka Ewa Graczyk, służąca na co dzień w „białych koszarach” w Stargardzie, w 14 batalionie Ułanów Jazłowieckich, podlegającym 12 Brygadzie Zmechanizowanej.

Wojskowy pogrzeb st. szer. Ewy Graczyk zorganizowała 12 Brygada Zmechanizowana, która opublikowała pożegnalną przemowę:

„Dzielnie i wytrwale radziłaś sobie zabezpieczając nas jako ratownik medyczny podczas służby na wschodniej granicy. To miał być kolejny, zwyczajny dzień po służbie. Odpoczynek, wieczorny telefon do Męża i dzieci, sen i nabieranie sił do kolejnego, pracowitego dnia służby. Jednak straszliwy zbieg okoliczności sprawił, że miejsce w naszym szyku opustoszało… Żyliśmy do końca nadzieją, że wszystko dobrze się skończy jednak nad ranem zwaliła nas z nóg tragiczna wiadomość.

Jesteśmy tu dzisiaj z Tobą, w Stargardzie, na Giżynku, ostatnim miejscu, gdzie chcielibyśmy się wspólnie spotykać. To nie w ten sposób miał przywitać Cię Twój mąż i dzieci. To nie w ten sposób Twoi Rodzice mieli przekonać się, jak szanowanym i lubianym żołnierzem jesteś. To nie w ten sposób mieliśmy Cię zmienić na granicy. Już nigdy Ewo nie usłyszymy Twojego śmiechu, nie doświadczymy Twojego pełnego entuzjazmu i niespożytej energii zapału do rozwiązywania spraw niemożliwych. Tak właśnie zostaniesz zapamiętana przez żołnierzy 14 batalionu Ułanów Jazłowieckich. Miejsce w naszym szeregu zawsze będziemy dla Ciebie trzymać… Byłaś, jesteś i będziesz jedną z nas, członkiem naszej jazłowieckiej rodziny.

Nie martw się, otoczymy opieką Twoich bliskich. Wiem, że nie zastąpimy Ciebie, wspaniałej Matki, Żony, Córki i Siostry. Chcę jednak, abyś wiedziała, że zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby Twoi bliscy mieli w nas oparcie. Żegnamy Cię Koleżanko, dla wielu Przyjaciółko! Żegnamy Cię żołnierzu 14 batalionu Ułanów Jazłowieckich! Pełnij godnie swoją wieczną wartę żołnierzu 12 Brygady Zmechanizowanej.”