Jubileusz Stokrotek
Uroczyste jubileuszowe spotkanie odbyło się w poniedziałek 15 maja 2023 roku, na dużej scenie SCK, fot. Emilia Chanczewska

Stargardzkie Amazonki: dziś jest nas 135

Wzruszający jubileusz, którego głównymi bohaterkami były dzielne kobiety doświadczone rakiem piersi, odbył się dziś, w poniedziałek 15 maja 2023 roku, w Stargardzkim Centrum Kultury. Jubileusz XX-lecia świętowało stargardzkie Stowarzyszenie Amazonek Stokrotka.

Na początku dzisiejszego spotkania w SCK była powitalna kawa, wystawa zdjęć, wpisy do pamiątkowej kroniki, następnie Amazonki odśpiewały swój HYMN.

Następnie było WYSTĄPIENIE prezes Stowarzyszenia Amazonek Stokrotka w Stargardzie Haliny Gutowskiej. Była to okazja do podsumowania 20 lat aktywnej działalności i podziękowania osobom, które stargardzkie Amazonki wspierają.

Swojej pani prezes, w imieniu wszystkich stargardzkich Amazonek, wierszowane podziękowania przekazała Anna Furtak.

Album zdjęć jest na naszym Facebooku: Tak dziś świętowało XX-lecie Stowarzyszenie Amazonek Stokrotka.

Prezydent miasta podkreślał zarówno wiele akcji profilaktycznych organizowanych przez Stokrotki, jak i wsparcie udzielone przez nie ogromnej ilości potrzebujących kobiet.

– Jesteście widocznym w mieście sztandarem, który z odwagą niesiecie pokazują, że trzeba walczyć o siebie, że można mądrze się wspierać i że we wspólnocie jest prawdziwa siła – mówił Rafał Zając, prezydent Stargardu. – To, co robicie jest niesamowite. To nie tylko rehabilitacja, ale tak dużo wzajemnego wsparcia, przyjaźni, prawdziwej miłości człowieka do człowieka. Dziękuję serdecznie, że potrafiłyście się zorganizować, wypełnić luki, które niewątpliwie w systemie od lat wciąż są. Wasza działalność w mieście niesie nadzieję tym wszystkim, którzy zmagają się z wyzwaniem walki o własne zdrowie. Gratuluję przepięknej działalności. Chcę i muszę zadeklarować, że trochę mocniej przyłożymy się do poszukania rozwiązania instytucjonalnego. Co pobudować, gdzie, za co i za co prowadzić? – wrócimy do tych rozmów.

Prezydent przekazał w prezencie Stowarzyszeniu Amazonek Stokrotka sprzęt nagłośnieniowy.

– Jestem dumna i ogromnie się cieszę, że wasza działalność wciąż się rozwija i cały czas działacie, jest was coraz więcej, z czego akurat się nie cieszę, ale cieszę się, że potraficie zgromadzić osoby, które was potrzebują i chcą z wami być – dodała Ewa Sowa, zastępca prezydenta miasta. – Dodajecie otuchy, sił, wiary, pokazujecie drogę jak sobie poradzić. Jesteście po prostu przyjaciółkami. Serdecznie dziękuję i gratuluję. Deklaruję wam zawsze swoją pomoc. Wszystkiego dobrego dziewczyny!

Stokrotka ściśle współpracuje także z samorządem powiatowym.

– Dziękuję za poświęcony czas, za wszystkie działania zmierzające do podniesienia świadomości zdrowotnej mieszkanek powiatu stargardzkiego, za wasze ogromne doświadczenie – mówiła Iwona Wiśniewska, stargardzki starosta. – W obliczu choroby nie chcemy pozostać z problemem sami. U was można znaleźć otuchę, a wasze hasło „rak to nie wyrok”, cały czas jest aktywne. W imieniu wszystkich kobiet, którym dajecie nadzieję, bardzo wam dziękuję. Życzę jeszcze wielu pięknych jubileuszy, dla wszystkich pań kolejnych roczków w zdrowiu. Wszystkiego dobrego drogie panie.

Osobistym wspomnieniem choroby nowotworowej u bliskiej osoby podzieliły się na dzisiejszym jubileuszu wiceprezydent Ewa Sowa i stargardzki starosta Iwona Wiśniewska, o swojej chorobie przewlekłej wspomniała Małgorzata Bojarska, która reprezentowała posła na Sejm RP Michała Jacha.

Po części oficjalnej był wykład prof. Jana Lubińskiego, specjalisty w dziedzinie patomorfologii i genetyki klinicznej, „Osiągnięcia nauki i medycyny w dziedzinie leczenia i profilaktyki raka piersi”.

Spotkanie poprowadziła stargardzka dziennikarka Aleksandra Zalewska-Stankiewicz, która współpracuje ze Stowarzyszeniem Amazonek Stokrotka w Stargardzie i wspiera je od początku istnienia.

Głównymi celami Stowarzyszenia Amazonek Stokrotka w Stargardzie są:

  1. Kompleksowe wsparcie kobiet dotkniętych chorobą raka piersi w odzyskiwaniu zdrowia, sprawności psychofizycznej i powrotu do pełnienia przerwanych ról życiowych.
  2. Edukacja i profilaktyka onkologiczna z udziałem specjalistów onkologów oraz osób dotkniętych chorobą w środowisku młodzieży szkolnej i społeczności z całego powiatu.
  3. Współpraca z Amazonkami z całej Polski.